  • J7KC-12-01 DC120
J7KC-12-01 DC120
advertisement
Manufacturer No:
J7KC-12-01 DC120
HK JDW NO:
607-J7KC-12-01 DC120
Package:
Datasheet:
Description:
MAGNETIC CONTACTOR,120 VDC,SPST-
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
J7KC-12-01 DC120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mounting Type
    Chassis Mount, DIN Rail
  • Mfr
    Omron Automation and Safety
  • Operating Temperature
    -10°C ~ 55°C
  • Series
    J7KC
  • Termination Style
    Spring Terminal
  • Contact Form
    3PST-NO (3 Form A)
  • Coil Resistance
  • Operate Time
    60 ms
  • Coil Voltage
    120VDC
  • Switching Voltage
  • Release Time
    10 ms
  • Must Operate Voltage
    102 VDC
  • Contact Rating (Current)
    15 A
  • Coil Power
  • Must Release Voltage
    12 VDC