  • IXYP15N65C3D1
IXYP15N65C3D1
advertisement
Manufacturer No:
IXYP15N65C3D1
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXYP15N65C3D1
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IXYP15N65C3D1
Description:
IGBT 650V 38A 200W TO220
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXYP15N65C3D1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
  • Series
    GenX3™, XPT™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    200W
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    200W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.5V
  • Max Collector Current
    38A
  • Reverse Recovery Time
    110 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Test Condition
    400V, 15A, 20 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 15A
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    19nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    80A
  • Td (on/off) @ 25°C