  • IXXN200N60B3H1
IXXN200N60B3H1
advertisement
Manufacturer No:
IXXN200N60B3H1
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXXN200N60B3H1
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
IXXN200N60B3H1
Description:
IGBT Transistors XPT 600V IGBT GenX3 XPT IGBT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXXN200N60B3H1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2013
  • Series
    XPT™, GenX3™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    780W
  • Configuration
    Single
  • Power - Max
    780W
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.7V
  • Max Collector Current
    200A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    50μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    9.97nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.7V @ 15V, 100A
  • IGBT Type
    PT
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    9.97nF @ 25V