  • IXTK82N25P
IXTK82N25P
advertisement
Manufacturer No:
IXTK82N25P
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-IXTK82N25P
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
IXTK82N25P
Description:
MOSFET N-CH 250V 82A TO-264
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXTK82N25P
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Package / Case
    TO-264-3, TO-264AA
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2006
  • Series
    PolarHT™
  • JESD-609 Code
    e1
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Dissipation-Max
    500W Tc
  • Element Configuration
  • Power Dissipation
    500W
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    35m Ω @ 41A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4800pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    82A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    142nC @ 10V
  • Rise Time
    20ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    22 ns
  • Turn-Off Delay Time
    78 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    82A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.035Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    250V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    200A