  • IXTH88N30P
IXTH88N30P
advertisement
Manufacturer No:
IXTH88N30P
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-IXTH88N30P
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXTH88N30P
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 40m Ω @ 44A, 10V ±20V 6300pF @ 25V 180nC @ 10V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 3
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
IXTH88N30P
  • Factory Lead Time
    35 Weeks
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2006
  • Series
    PolarHT™
  • JESD-609 Code
    e1
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    40MOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Power Dissipation-Max
    600W Tc
  • Element Configuration
  • Power Dissipation
    600W
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    40m Ω @ 44A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6300pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    88A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    180nC @ 10V
  • Rise Time
    24ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    25 ns
  • Turn-Off Delay Time
    96 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    88A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    300V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    220A