  • IXSN50N60BD2
IXSN50N60BD2
advertisement
Manufacturer No:
IXSN50N60BD2
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXSN50N60BD2
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
IXSN50N60BD2
Description:
IGBT MOD 600V 75A 250W SOT227B
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXSN50N60BD2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    350μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    3.85nF
  • Turn On Time
    140 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    460 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    3.85nF @ 25V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    8V
  • Fall Time-Max (tf)
    300ns
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    38.000013g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2000
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Additional Feature
    FAST SWITCHING
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    250W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Base Part Number
    IXS*50N60
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    250W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    75A