  • IXSH25N120A
IXSH25N120A
advertisement
Manufacturer No:
IXSH25N120A
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXSH25N120A
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXSH25N120A
Description:
IGBT 1200V 50A 200W TO247AD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXSH25N120A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.500007g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOW SATURATION VOLTAGE
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    200W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    35
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    200W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    50A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Turn On Time
    300 ns
  • Test Condition
    960V, 25A, 18 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    4V @ 15V, 25A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1350 ns
  • Gate Charge
    120nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    80A
  • Td (on/off) @ 25°C
    100ns/450ns
  • Switching Energy
    9.6mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    8V