  • IXSA15N120B
IXSA15N120B
advertisement
Manufacturer No:
IXSA15N120B
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXSA15N120B
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IXSA15N120B
Description:
IGBT 1200V 30A 150W TO263AA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXSA15N120B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    1.59999g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Max Power Dissipation
    150W
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXS*15N120
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    150W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    30A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    3.4V
  • Turn On Time
    55 ns
  • Test Condition
    960V, 15A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.4V @ 15V, 15A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    563 ns
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    57nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    60A
  • Td (on/off) @ 25°C