  • IXGT16N170AH1
IXGT16N170AH1
advertisement
Manufacturer No:
IXGT16N170AH1
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXGT16N170AH1
Package:
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXGT16N170AH1
Description:
IGBT 1700V 16A 190W TO268
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXGT16N170AH1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Fall Time-Max (tf)
    150ns
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Weight
    4.500005g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    190W
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXG*16N170
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    190W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    5V
  • Max Collector Current
    16A
  • Reverse Recovery Time
    230 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.7kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    5V
  • Turn On Time
    97 ns
  • Test Condition
    850V, 16A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    5V @ 15V, 11A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    330 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    65nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    40A
  • Td (on/off) @ 25°C
    36ns/160ns
  • Switching Energy
    900μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V