  • IXGH35N120B
IXGH35N120B
advertisement
Manufacturer No:
IXGH35N120B
HK JDW NO:
401-IXGH35N120B
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXGH35N120B
Description:
IGBT 1200V 70A 300W TO247
Step5Bar-code shipping tag
IXGH35N120B
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Weight
    6.500007g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2000
  • Series
    HiPerFAST™
  • Part Status
    Obsolete
    3
  • Additional Feature
    LOW SATURATION VOLTAGE, LOW SWITCHING LOSSES
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Base Part Number
    IXG*35N120
  • Power - Max
    300W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    70A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Turn On Time
    86 ns
  • Test Condition
    960V, 35A, 5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.3V @ 15V, 35A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    660 ns
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    170nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    140A
  • Td (on/off) @ 25°C
    50ns/180ns
  • Switching Energy
    3.8mJ (off)
  • Height
    21.46mm
  • Length
    16.26mm
  • Width
    5.3mm