  • IXGA12N120A3-TRL
IXGA12N120A3-TRL
advertisement
Manufacturer No:
IXGA12N120A3-TRL
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXGA12N120A3-TRL
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Description:
IXGA12N120A3 TRL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXGA12N120A3-TRL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Series
    GenX3™
  • Part Status
    Active
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    100W
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    22A
  • Test Condition
    960V, 12A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3V @ 15V, 12A
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    20.4nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    60A
  • Td (on/off) @ 25°C