  • IXFX32N80Q3
IXFX32N80Q3
advertisement
Manufacturer No:
IXFX32N80Q3
HK JDW NO:
415-IXFX32N80Q3
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXFX32N80Q3
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 270m Ω @ 16A, 10V ±30V 6940pF @ 25V 140nC @ 10V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 11
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
IXFX32N80Q3
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    247
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    1000W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    1kW
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    38 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    270m Ω @ 16A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    6.5V @ 4mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6940pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    32A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    140nC @ 10V
  • Rise Time
    300ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Turn-Off Delay Time
    45 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    32A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.27Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    800V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    80A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    3000 mJ
  • Height
    21.34mm
  • Length
    16.13mm
  • Width
    5.21mm