  • IXFH32N50
IXFH32N50
advertisement
Manufacturer No:
IXFH32N50
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-IXFH32N50
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXFH32N50
Description:
MOSFET N-CH 500V 32A TO-247AD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXFH32N50
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to IXFH32N50.
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    HiPerFET™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    150mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Current Rating
    32A
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    360W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    360W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    150m Ω @ 15A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 4mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    5700pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    32A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    300nC @ 10V
  • Rise Time
    42ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    26 ns
  • Turn-Off Delay Time
    110 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    32A
  • Threshold Voltage
    4V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    500V
  • Dual Supply Voltage
    500V
  • Recovery Time
    250 ns
  • Nominal Vgs
    4 V