  • IXBOD1-18RD
IXBOD1-18RD
advertisement
Manufacturer No:
IXBOD1-18RD
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXBOD1-18RD
Package:
Radial
Datasheet:
IXBOD1-18RD
Description:
IC DIODE MODULE BOD 0.2A 1800V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXBOD1-18RD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Technology
    Mixed Technology
  • Current Rating
    1.25A
  • Number of Circuits
    2
  • Hold Current
    30mA
  • Voltage - Clamping
    1800V 1.8kV
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    BOD
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C