  • IXBN75N170
IXBN75N170
advertisement
Manufacturer No:
IXBN75N170
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXBN75N170
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
IXBN75N170
Description:
IGBT MOD 1700V 145A 625W SOT227B
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXBN75N170
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    625W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Base Part Number
    IXB*75N170
  • Pin Count
    4
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    625W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3.1V
  • Max Collector Current
    145A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    25μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.7kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Input Capacitance
    6.93nF
  • Turn On Time
    277 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.1V @ 15V, 75A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    840 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    6.93nF @ 25V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5.5V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ