  • IXA55I1200HJ
IXA55I1200HJ
advertisement
Manufacturer No:
IXA55I1200HJ
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXA55I1200HJ
Package:
ISOPLUS247™
Datasheet:
IXA55I1200HJ
Description:
IXYS SEMICONDUCTOR IXA55I1200HJ IGBT Single Transistor, 84 A, 2.1 V, 290 W, 1.2 kV, TO-247AD, 3 Pins
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXA55I1200HJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    ISOPLUS247™
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    290W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    290W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Input Type
    Standard
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    84A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.1V
  • Turn On Time
    110 ns
  • Test Condition
    600V, 50A, 15 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    350 ns
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    190nC
  • Switching Energy
    4.5mJ (on), 5.5mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.5V
  • Height
    21.34mm
  • Length
    16.13mm
  • Width
    5.21mm