  • ISPPAC-POWR607-01S32I
ISPPAC-POWR607-01S32I
advertisement
Manufacturer No:
ISPPAC-POWR607-01S32I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-ISPPAC-POWR607-01S32I
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
ISPPAC-POWR607-01S32I Overview
The package is in the format Tray. Space is saved by offering it in the 32-VFQFN Exposed Pad package. It is obstructing Surface Mount. It is recommended to keep the temperature at -40°C~85°C when the machine is operating. Its exceptional performance makes it an excellent choice for Power Supply Supervisor, Reset Generator, Watchdog Timer. In this case, high efficiency can be achieved because the supply voltage is 2.64V~3.96V. It utilizes an analog IC POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. There have been a total of 32 terminations for this system. During reflow, the temperature peaks at 240. A total of 32 pins are attached to it. The base part number of this part is ISPPAC-POWR607, which can be used to find similar parts. The number of channels available is 6. This is a part of Power Management Circuits that has been included. The design uses 32 pins. For the powering of the DC DC switching regulator, a supply current of 3.5mA is used. Mounting is performed in accordance with the method of Surface Mount. Input voltage is set to -0.3V~5.9V. These electrical components are part of the ispPAC? series.
ISPPAC-POWR607-01S32I Features
32-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Power Management Circuits subcategory
ISPPAC-POWR607-01S32I Applications
  • Uninterruptible Power Supply (UPS)
  • Medical equipment
  • Electric screen
  • Telecommunications equipment
  • Computer modem power supply
  • I/O and DDR or DDR2 termination
  • Deck
  • Pocket PC
  • Keynote speech
  • Projector electric hanger lift
Step5Bar-code shipping tag
ISPPAC-POWR607-01S32I
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    ispPAC®
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Power Supply Supervisor, Reset Generator, Watchdog Timer
  • HTS Code
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.64V~3.96V
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ISPPAC-POWR607
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Channels
    6
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    3.5mA
  • Voltage - Input
    -0.3V~5.9V
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Number of Voltages Monitored
    6
  • Undervoltage Threshold
    2.2V
  • Overvoltage Threshold
    2.5V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm