  • ISL98001CQZ-275
ISL98001CQZ-275
advertisement
Manufacturer No:
ISL98001CQZ-275
HK JDW NO:
391-ISL98001CQZ-275
Package:
Datasheet:
ISL98001CQZ-275
Description:
0.5mm Tin 128 Video Processing Linear IC 128 Pin
Package / Case
Primaryly used in .
There are a lot of Intersil (Renesas Electronics America)
ISL98001CQZ-275 Video Processing Linear ICs applications.
  • Desktop PCs
  • Digital Video Routers and Switches
  • LCD
  • Notebook, Desktop, All-in-Ones, Tablet, Gaming and Industrial PC
  • Set Top Boxe
  • Surveillance & Security Video Systems
  • HDMI Adaptor or Dongle
  • Projectors
  • Docking Station
  • Distribution Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
ISL98001CQZ-275
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    128
  • Published
    2006
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A
  • Number of Terminations
    128
  • Type
    General Purpose
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Other Consumer ICs
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Operating Supply Current
    200mA
  • Resolution
    1 B
  • Sampling Rate
    275 Msps
  • Max Dual Supply Voltage
    3.6V
  • Min Dual Supply Voltage
    3V
  • Number of A/D Converters
    3
  • Height
    2.75mm
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm