  • ISL95711WIU10Z
ISL95711WIU10Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL95711WIU10Z
HK JDW NO:
668-ISL95711WIU10Z
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
ISL95711WIU10Z
Description:
10 Terminations5V ISL95711 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
ISL95711WIU10Z Overview
This file is contained in a package of 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width).The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.There are 128 taps to protect the overcurrent of this pentometer.A 128 position is contained in pentometer.10 terminations are designed in digital potentiometer.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 50000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.Mounting in Surface Mount is recommended.The potentionmeter can supply ±2.7V~5.5V voltage.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.10kOhm can limit the flow.The ISL95711 family includes pentometer.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.Digital analogics maximum supply current was set to 0.2mA.
ISL95711WIU10Z Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
ISL95711WIU10Z Applications
  • Refrigerator
  • Low power system
  • Programmable I to V converter
  • Joysticks
  • Calibration instrumentation
  • DC/DC conversion circuit
  • Sensor auto referencing circuits
  • Brightness of monitors
  • Household appliances
  • Adjustable current control
Step5Bar-code shipping tag
ISL95711WIU10Z
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ISL95711
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Supply Current-Max
    0.2mA
  • Taper
    Linear
  • Negative Supply Voltage-Nom
    -5V
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±50ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -2.7V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm