  • ISL88002IH29Z-TK
ISL88002IH29Z-TK
advertisement
Manufacturer No:
ISL88002IH29Z-TK
HK JDW NO:
668-ISL88002IH29Z-TK
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
ISL88002IH29Z-TK
Description:
2.5V3 Terminals 3-Pin ISL88002 Voltage supervisor1 Channels
Purchasing and Inquiry
ISL88002IH29Z-TK Overview
Power management is mounted through 3 terminals. Packaged in a Cut Tape (CT)-shape, IC management comes with a number of features. Please find attached 1 functions for your reference in this IC power. It is possible to find on this power management a series of 1 channels. Please find attached TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 functions for your reference in this IC power. It is a IC power that shares many benefits with other products from the Simple Reset/Power-On Reset line. As specified in the package specification, the peak reflow temperature of the package is set at NOT SPECIFIED. When 2.5V is applied to the power ic, it conducts. IC management conducts in a 1-voltage supply. In total, IC powers are 3 pins on the board. Surface Mount mounting is recommended. You should set the supervisor's temperature during -40°C~85°C TA . There is an output voltage of Open Drain or Open Collector from this supervisor when it is operating. It is always advisable to use ISL88002, the base supervisor number, when searching for similar PMICs from the manufacturer.
ISL88002IH29Z-TK Features
Simple Reset/Power-On Reset type
ISL88002IH29Z-TK Applications
  • Leakage protection
  • Cloud computing
  • Important electronics for automotive protection
  • Telecommunications equipment
  • Radar
  • Rechargeable batteries
  • DC stabilized power supply module
  • Dash board
  • Battery cars
  • emergency room
Step5Bar-code shipping tag
ISL88002IH29Z-TK
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ISL88002
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Number of Channels
    1
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.925V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Length
    2.9mm