ISL6440IAZ-T7
ISL6440IAZ-T7
668-ISL6440IAZ-T7
24-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
5.6V~24V ISL6440 DC to DC converter IC2 Outputs 300kHz Transistor Driver
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
ISL6440IAZ-T7 Overview
As a result of 24-SSOP (0.154, 3.90mm Width) compact design, the switching controller is compatible with most applications. 2 outputs can be generated with the dc motor controller. Tape & Reel (TR) is the solid enclosure in which PMIC is packaged. The system can process Transistor Driver dc switching's outputs (s). 5.6V~24V is the operating voltage and supply voltage of the dc control. Qualified to work in a -40°C~85°C TA dc switcher. With this switching controller, you can switch at 300kHz. A generalization of dc dc regulator can be made using Surface Mount. Featured in the dcdc regulator is Enable, Phase Control, Power Good, Soft Start which allows efficient switching control. ISL6440 can be used to locate other relevant dc to dc converter ics.
ISL6440IAZ-T7 Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable, Phase Control, Power Good, Soft Start
ISL6440IAZ-T7 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. ISL6440IAZ-T7 DC to DC converter applications.
- Computer-related products
- Domestic water pumps
- Emergency lighting monitoring equipment
- Elevator lighting
- seismic instrument power circuits
- Imported equipment
- Product testing
- Direct power supply system
- Communication system
- Shearing machines
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
ISL6440IAZ-T7
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Renesas Electronics America668-ISL6545ACBZ-T8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-ISL6840IRZ-T8-VFDFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-ZL8801ALAFT7A44-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-ZL8800ALBFT7A44-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-ISL8117FVEZ-T7A16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-ISL78223AAZ20-SSOP (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-ISL6440IAZ-T24-SSOP (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare