  • ISL5120IB
ISL5120IB
advertisement
Manufacturer No:
ISL5120IB
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-ISL5120IB
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ISL5120IB
Description:
35ns, 30ns SPST - NO 20Ohm DUAL Analog Switches 8 Pins 100pA 3.3V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
ISL5120IB Overview
The electrical component comes in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packaging, which makes it convenient to ship overseas. This high-reliability packaging method uses advanced packaging methods Tube. In Surface Mount, this analog switch is mounted. Multiplexers and demultiplexers have a number of circuits 1:1. Operating temperature extended to -40°C~85°C TA. Total terminations are 8. A 1 channel electronic part produces high-quality output. When a voltage supply of 3.3V is used, the electronic component should be turned on and run. A key feature of the 8 series is the inclusion of this electronic part as part of its design. Unlike digital switches, these are based on SPST - NO switching circuits. 2 circuits are used in this analogue multiplexer. Using a single voltage supply, this switch device consumes 2.7V~12V volts.
ISL5120IB Features
1 Channels
Switch Circuit: SPST - NO
ISL5120IB Applications
  • MP3 players
  • Low-Voltage
  • Data switching
  • Intelligent PBX
  • Battery-powered systems
  • ISDN NT1/TA
  • Microwave transmission systems
  • Relay Replacement
  • DSLAMs
  • Sample-and-hold systems
Step5Bar-code shipping tag
ISL5120IB
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ISL5120IB.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Number of Channels
    1
  • Number of Circuits
    2
  • On-State Resistance (Max)
    20Ohm
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    1:1
  • Off-state Isolation-Nom
    76 dB
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    100pA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    8pF 8pF
  • On-state Resistance Match-Nom
    1Ohm
  • Switch Circuit
    SPST - NO
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    35ns, 30ns
  • Charge Injection
    5pC
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    800m Ω
  • Crosstalk
    -105dB @ 1MHz
  • Voltage - Supply, Single (V+)
    2.7V~12V
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm