  • ISL22446UFV20Z-TK
ISL22446UFV20Z-TK
advertisement
Manufacturer No:
ISL22446UFV20Z-TK
HK JDW NO:
391-ISL22446UFV20Z-TK
Package:
TSSOP
Datasheet:
ISL22446UFV20Z-TK
Description:
Digital PotentiometersSPI128 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
ISL22446UFV20Z-TK Overview
There are TSSOP packages in this package.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel package.In total, pentometer has 128 positions.A flow rate limit of 50kOhm is possible.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.potentiameter with 20 pins.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.Keeping the value at 125°C ensures that the digital resistor runs continuously.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of -40°C.Voltages up to 5.5V can be supplied to it.The minimum supply voltage is 2.7V.
ISL22446UFV20Z-TK Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
20 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
ISL22446UFV20Z-TK Applications
  • Power supply
  • Wheatstone bridges
  • Gas detection circuit
  • DAC
  • Refrigerator
  • Cell phone
  • Brightness of monitors
  • Programmable I to V converter
  • Power meter
  • Modern office equipment
Step5Bar-code shipping tag
ISL22446UFV20Z-TK
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    20
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2004
  • Part Status
    Active
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    80 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Operating Supply Voltage
    5V
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Nominal Supply Current
    3mA