  • ISL22429WFU10Z-TK
ISL22429WFU10Z-TK
advertisement
Manufacturer No:
ISL22429WFU10Z-TK
HK JDW NO:
391-ISL22429WFU10Z-TK
Package:
MSOP
Datasheet:
ISL22429WFU10Z-TK
Description:
10 Terminations3.3V 10 Pin Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
ISL22429WFU10Z-TK Overview
There is a MSOP package containing it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.The digital potentiometer embeds 2 circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel.The number of positions is 128.It is designed 10 terminations.Listed below are 2 functions included in this programmable potentiometer.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.In order for it to perform, it relies on 3.3V.In the digi devices, there are 10 pins.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.potentiameter with 10 pins.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.The potentiameter is capable of delivering voltage at 3/5V.It is best to have the maximum setting 125°C in order to ensure a stable operation of the digital resistor.This electronic potentiometer operates at -40°C degrees Celsius at a minimum temperature to ensure reliability.Digital Potentiometers family components are used in the pentometer.
ISL22429WFU10Z-TK Features
Available in MSOP package
2 Circuits
10 pins
ISL22429WFU10Z-TK Applications
  • Adjusting the LCD Display
  • Analogue circuit
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Voltage control
  • Wheatstone bridges
  • Matching Linear Impedance
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Household appliances
  • Cell phone
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
Step5Bar-code shipping tag
ISL22429WFU10Z-TK
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    MSOP
  • Number of Pins
    10
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm