  • ISL22346UFV20Z
ISL22346UFV20Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL22346UFV20Z
HK JDW NO:
668-ISL22346UFV20Z
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
ISL22346UFV20Z
Description:
20 Pin ISL22346 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
ISL22346UFV20Z Overview
The package contains 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.The digital potentiometer embeds 4 circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer has 128 taps to protect against overcurrent.The digi devices has 20 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V volts.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.A flow rate limit of 50kOhm is possible.Pentometer is a member of ISL22346 family.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.
ISL22346UFV20Z Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
ISL22346UFV20Z Applications
  • Gas detection circuit
  • Used as variable resistor
  • Programmable power supplies
  • Communication device
  • Industrial control circuits
  • Healthcare Products
  • Sensor auto referencing circuits
  • Voltage control
  • Joysticks
  • Voltage resistance conversion
Step5Bar-code shipping tag
ISL22346UFV20Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ISL22346
  • Pin Count
    20
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±80ppm/°C