  • ISL12029IV27Z-T
ISL12029IV27Z-T
advertisement
Manufacturer No:
ISL12029IV27Z-T
HK JDW NO:
668-ISL12029IV27Z-T
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
ISL12029IV27Z-T
Description:
ISL12029 Real Time ClocksAlarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
ISL12029IV27Z-T Overview
In the 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, real time clocks is embedded.Basically, time clock is packaged in a way that is equivalent to Cut Tape (CT).As far as the supply voltage for this electrical RTC is concerned, it is 2.7V~5.5V.In this case, we are dealing with an electrical real time clock that has a type of Clock/Calendar.This part is mounted on the systemboard in the way indicated by Surface Mount.In order to operate properly, the temperature should be -40°C~85°C.When running a program, electronic time clocks may be possible to ensure that Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer are maintained at all times.ISL12029 are the family name of RTCs .A voltage of 1.8V~5.5V is supplied to this electrical digital time clock.
ISL12029IV27Z-T Features
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
ISL12029IV27Z-T Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. ISL12029IV27Z-T Real Time Clocks applications.
  • Bridges
  • Data loggers
  • Printers
  • POS Terminal
  • Portable Instruments
  • Hand-Held Devices
  • Industrial
  • Digital cameras
  • Low standby power applications
  • Digital Recording
Step5Bar-code shipping tag
ISL12029IV27Z-T
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Clock/Calendar
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    ISL12029
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    10μA~20μA @ 2.7V~5.5V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.8V~5.5V