  • ISL12028AIV27Z
ISL12028AIV27Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL12028AIV27Z
HK JDW NO:
391-ISL12028AIV27Z
Package:
TSSOP
Datasheet:
ISL12028AIV27Z
Description:
14 Terminations3.3V Real Time ClocksTimer or RTC Subcategory0.032MHz Min 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
ISL12028AIV27Z Overview
In the package TSSOP, you will find real time clocks, and you will be able to install real time clocks.In the case of 14 terminations, transmission lines have the characteristic impedance of the terminating RTC module.It should be noted that this RTC real time clock is being supplied with 3.3V voltage at the moment.It is included as part of Timer or RTC.A frequency of 0.032MHz should not be exceeded by real time clocks' output.Mounting type Surface Mount matches the RTC module.In order for it to be powered, it requires a power supply of 3/5V.14 pins are present on it.RTC time is essential that the supply voltage remain at 3.3V for maximum efficiency.A temperature higher than -40°C is ideal for operating.85°C is the optimal operating temperature.With 2.7V as the minimum supply voltage, real time clocks operate.A maximum supply voltage of 5.5V is used.
ISL12028AIV27Z Features
TSSOP package
14 terminations
3/5V power supplies
Be maintained at 3.3V for high efficiency.
ISL12028AIV27Z Applications
  • GPS/Telematics Devices
  • Copier
  • Switcher
  • Bridges
  • GPS/Telematics Devices
  • Utility Meter
  • Elapsed time counter
  • Digital still camera
  • Battery powered products
  • Medical Equipment
Step5Bar-code shipping tag
ISL12028AIV27Z
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    14
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    14
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Volatile
    YES
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm