  • ISD4004-08MEI
ISD4004-08MEI
advertisement
Manufacturer No:
ISD4004-08MEI
HK JDW NO:
576-ISD4004-08MEI
Package:
28-TSSOP (0.465, 11.80mm Width)
Datasheet:
ISD4004-08MEI
Purchasing and Inquiry
ISD4004-08MEI Overview
Using Surface Mount, you mount it on the PCB voice recorder online.The 28-TSSOP (0.465, 11.80mm Width)'s package is appreciated by professionals in the electronics industry.-40°C~85°C TA is the maximum operating temperature supported by this online voice recorder.The voltage of 2.7V~3.3V is supplied for online recorder's operation.In addition to being easy to use, the ChipCorder? Series records and plays back voice without sacrificing any benefits.Voice recorder online is able to deliver Auto Mute.There is an integrated Internal/External-type.In a sound, 8kHz represents the number of samples per second.Into the voice recorder online goes Analog - Differential's input signal.There is a Surface Mount mounted on online voice recorder.There are 3.4kHz frequencies that can pass through a filter.The consumer IC type is SPEECH SYNTHESIZER WITH RCDG.There are 28 terminations used to prevent signals from reflecting off the end of the transmission line.A 3V electric power supply powers online voice recorder.A subcategory of Audio Synthesizer ICs includes this electronic online voice recorder.Its Supply Voltage can reach 40mA at its maximum value.
ISD4004-08MEI Features
Embedded in the 28-TSSOP (0.465, 11.80mm Width) package
Operating temperature of -40°C~85°C TA
SPEECH SYNTHESIZER WITH RCDG as its consumer IC type
ISD4004-08MEI Applications
Step5Bar-code shipping tag
ISD4004-08MEI
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2000
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.3V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.55mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Power Supplies
    3V
  • Supply Current-Max
    40mA
  • Duration
    8 Min
  • Sampling Frequency
    8kHz
  • Filter Pass Band
    3.4kHz