  • ISD4003-08MP
ISD4003-08MP
advertisement
Manufacturer No:
ISD4003-08MP
HK JDW NO:
576-ISD4003-08MP
Package:
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
ISD4003-08MP
Purchasing and Inquiry
ISD4003-08MP Overview
Mounting it on the PCB voice recorder online is done using Through Hole.The package of the 28-DIP (0.600, 15.24mm) is appreciated by electronic recorder.Voice recorder online is compatible with Operating Temperature 0°C~70°C TA.For 2.7V~3.3V to work, voltage is supplied.ChipCorder? Series offers voice record and playback features without sacrificing ease of use.Voice recorder online is capable of delivering Auto Mute.It integrates a Type Internal/External.The number of samples per second in a sound is 4kHz.Input signal Analog - Differential goes into the voice recorder online.A Through Hole mounts on online voice recorder.A filter is capable of passing 1.7kHz frequencies.The consumer IC type is SPEECH SYNTHESIZER WITH RCDG.Transmitter 28 terminations prevent signals from reflecting off the ends.Power is provided by 3V.An electronic online voice recorder that falls under Subcategory Audio Synthesizer ICs can be found under this category.Supply Voltage can reach maximum value 40mA.
ISD4003-08MP Features
Embedded in the 28-DIP (0.600, 15.24mm) package
Operating temperature of 0°C~70°C TA
SPEECH SYNTHESIZER WITH RCDG as its consumer IC type
ISD4003-08MP Applications
  • Automotive communications
  • Toys
  • Automotive communications
  • Industrial applications
  • Consumer applications
  • Voice recorders
  • Navigation systems
  • GPS
  • Cellular phones
  • Portable products
Step5Bar-code shipping tag
ISD4003-08MP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Published
    2004
  • Series
    ChipCorder®
  • Feature
    Auto Mute
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Subcategory
    Audio Synthesizer ICs
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.3V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T28
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3V
  • Interface
    SPI
  • Oscillator Type
    Internal/External
  • Supply Current-Max
    40mA
  • Consumer IC Type
    SPEECH SYNTHESIZER WITH RCDG
  • Output Signal
    Analog - Single Ended
  • Duration
    8 Min
  • Input Signal
    Analog - Differential
  • Messaging
    Multiple
  • Sampling Frequency
    4kHz
  • Filter Pass Band
    1.7kHz