  • IS82C55AZ96
IS82C55AZ96
advertisement
Manufacturer No:
IS82C55AZ96
HK JDW NO:
668-IS82C55AZ96
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
IS82C55AZ96
Description:
44 Termination 1.27mm I/O Expander 82C55A 5V 44-LCC (J-Lead)
Purchasing and Inquiry
IS82C55AZ96 Overview
With 24 I/Os, it can be programmed.There is a 44-LCC (J-Lead) that comes with the device, which is enclosed in the packaging.There is a Cut Tape (CT) case available for this product.In this case, the vote is supplied within the range of 4.5V~5.5V.The mounting type recommended for it is Surface Mount.As long as the operating temperature ranges -40°C~85°C, the device works.It has a termination of 44 as a whole.There are 44 pins on the part in total.At 5V, the device is providing voltage to the user.It is used to run 260 using this part's peak reflow temperature.There are a total of 3 ports on the device.The 82C55A family of parts can be used to identify related parts.
IS82C55AZ96 Features
IS82C55AZ96 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IS82C55AZ96 I/O Expanders applications.
  • Subwoofers
  • Automotive audio system
  • Multiprotocol RFID Readers: EPC-GEN2, ISD and IPX
  • Chebyshev filter
  • Drop-in Replacement for Differential Amplifiers
  • Communication system
  • Biomedical instrumentation
  • DC-offset adjustment
  • Mobile Handsets
Step5Bar-code shipping tag
IS82C55AZ96
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    82C55A
  • Pin Count
    44
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J44
  • Output Type
    Open Drain
    24
  • Number of Ports
    3
  • Interrupt Output
    No
  • Current - Output Source/Sink
    2.5mA
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    16.585mm
  • Width
    16.585mm