  • IS82C55A-5Z
IS82C55A-5Z
advertisement
Manufacturer No:
IS82C55A-5Z
HK JDW NO:
668-IS82C55A-5Z
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
IS82C55A-5Z
Description:
44 Termination 1.27mm I/O Expander 82C55A 5V 44-LCC (J-Lead)
Purchasing and Inquiry
IS82C55A-5Z Overview
With 24 I/Os, it can be programmed.44-LCC (J-Lead) comes in a package with the device.In addition to the Tube case, it is also available in other cases as well.Voting within 4.5V~5.5V is provided.The mounting type it recommends is Surface Mount.As long as the operating temperature ranges -40°C~85°C, the device works.Overall, it terminates in 44.The total pins on the part is 44.Device 5V provides voltage.In total, there are 3 ports on the device.If you look at the 82C55A family of parts, you can find related parts.
IS82C55A-5Z Features
IS82C55A-5Z Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IS82C55A-5Z I/O Expanders applications.
  • Low-voltage, high CMRR applications
  • Tone control and other equalization
  • Channel seperation
  • Cellular phone
  • Modems
  • Industrial and measurement circuits
  • Dual amplifiaer band pass (DABP)
  • All-pass filtering
  • Low-pass filters
Step5Bar-code shipping tag
IS82C55A-5Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    82C55A
  • Pin Count
    44
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J44
  • Output Type
    Open Drain
    24
  • Number of Ports
    3
  • Interrupt Output
    No
  • Current - Output Source/Sink
    2.5mA
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    16.585mm
  • Width
    16.585mm