  • IS61WV25616BLS-25TLI
IS61WV25616BLS-25TLI
advertisement
Manufacturer No:
IS61WV25616BLS-25TLI
HK JDW NO:
413-IS61WV25616BLS-25TLI
Package:
44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
Description:
2.5/3.3V V Surface Mount 44 Pin Memory IC 4 Mb kb 25mA mA 16b b
Quantity:
In Stock : 107
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
IS61WV25616BLS-25TLI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    SRAM - Asynchronous
  • Voltage - Supply
    2.4V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2.5/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.4V
  • Memory Size
    4Mb 256K x 16
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    25mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    25ns
  • Address Bus Width
    18b
  • Density
    4 Mb
  • Standby Current-Max
    0.009A
  • Access Time (Max)
    25 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    16b
  • Standby Voltage-Min
    2V