  • IS61VPD102418A-250B3I
IS61VPD102418A-250B3I
advertisement
Manufacturer No:
IS61VPD102418A-250B3I
HK JDW NO:
413-IS61VPD102418A-250B3I
Package:
165-TBGA
Datasheet:
Description:
2.5V V 165 Pin Memory IC 15mm mm
Step5Bar-code shipping tag
IS61VPD102418A-250B3I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    165-TBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Quad Port, Synchronous
  • Voltage - Supply
    2.375V~2.625V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.625V
  • Power Supplies
    2.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.375V
  • Memory Size
    18Mb 1M x 18
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    250MHz
  • Supply Current-Max
    0.5mA
  • Access Time
    2.6ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    1MX18
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    18
  • Standby Current-Max
    0.075A
  • Memory Density
    18874368 bit
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    2.38V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    15mm
  • Width
    13mm