  • IS61QDPB42M36A1-550B4L
IS61QDPB42M36A1-550B4L
advertisement
Manufacturer No:
IS61QDPB42M36A1-550B4L
HK JDW NO:
413-IS61QDPB42M36A1-550B4L
Package:
165-LBGA
Datasheet:
Description:
1.8V V Memory IC 15mm mm
Step5Bar-code shipping tag
IS61QDPB42M36A1-550B4L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • Technology
    SRAM - Quad Port, Synchronous
  • Voltage - Supply
    1.71V~1.89V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B165
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.89V
  • Power Supplies
    1.8V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Memory Size
    72Mb 2M x 36
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    550MHz
  • Supply Current-Max
    1.3mA
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    2MX36
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Standby Current-Max
    0.38A
  • Memory Density
    75497472 bit
  • Access Time (Max)
    0.45 ns
  • I/O Type
    SEPARATE
  • Standby Voltage-Min
    1.71V
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Length
    15mm
  • Width
    13mm