  • IS61NLP204818A-166TQ
IS61NLP204818A-166TQ
advertisement
Manufacturer No:
IS61NLP204818A-166TQ
HK JDW NO:
413-IS61NLP204818A-166TQ
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
2.5/3.33.3V V 100 Pin Memory IC 20mm mm
Step5Bar-code shipping tag
IS61NLP204818A-166TQ
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    36Mb 2M x 18
  • Clock Frequency
    166MHz
  • Supply Current-Max
    0.4mA
  • Access Time
    3.5ns
  • Organization
    2MX18
  • Memory Width
    18
  • Standby Current-Max
    0.075A
  • Memory Density
    37748736 bit
  • Standby Voltage-Min
    3.14V
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    14mm