  • IS61LPS204818A-166TQL
IS61LPS204818A-166TQL
advertisement
Manufacturer No:
IS61LPS204818A-166TQL
HK JDW NO:
413-IS61LPS204818A-166TQL
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
100 Pin Memory IC 36 Mb kb 400mA mA 18b b
Step5Bar-code shipping tag
IS61LPS204818A-166TQL
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECURE
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    36Mb 2M x 18
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    400mA
  • Clock Frequency
    166MHz
  • Access Time
    3.5ns
  • Memory Width
    18
  • Address Bus Width
    21b
  • Density
    36 Mb
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Standby Voltage-Min
    3.14V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm