  • IS61LP6436A-133TQLI
IS61LP6436A-133TQLI
advertisement
Manufacturer No:
IS61LP6436A-133TQLI
HK JDW NO:
413-IS61LP6436A-133TQLI
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
100 Pin Memory IC 2.3 Mb kb 20mm mm 190mA mA 36b b
Quantity:
In Stock : 14396
Step5Bar-code shipping tag
IS61LP6436A-133TQLI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, SDR
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Memory Size
    2Mb 64K x 36
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    190mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    133MHz
  • Access Time
    4ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    64KX36
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Address Bus Width
    16b
  • Density
    2.3 Mb
  • Standby Current-Max
    0.04A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Length
    20mm