  • IS61DDPB22M18A-400M3L
IS61DDPB22M18A-400M3L
advertisement
Manufacturer No:
IS61DDPB22M18A-400M3L
HK JDW NO:
413-IS61DDPB22M18A-400M3L
Description:
1.8V V 165 Pin Memory IC 17mm mm
Step5Bar-code shipping tag
IS61DDPB22M18A-400M3L
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Technology
    SRAM - Synchronous, DDR IIP
  • Voltage - Supply
    1.71V~1.89V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.89V
  • Power Supplies
    1.8V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Memory Size
    36Mb 2M x 18
  • Clock Frequency
    400MHz
  • Supply Current-Max
    0.75mA
    Parallel
  • Organization
    2MX18
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    18
  • Standby Current-Max
    0.32A
  • Memory Density
    37748736 bit
  • Access Time (Max)
    0.45 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    1.7V
  • Length
    17mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Width
    15mm