  • IS61DDB22M18-250M3
IS61DDB22M18-250M3
advertisement
Manufacturer No:
IS61DDB22M18-250M3
HK JDW NO:
413-IS61DDB22M18-250M3
Package:
165-LBGA
Description:
165 Pin Memory IC 36 Mb kb
Step5Bar-code shipping tag
IS61DDB22M18-250M3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    165
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, DDR II
  • Voltage - Supply
    1.71V~1.89V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Memory Size
    36Mb 2M x 18
  • Number of Ports
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    250MHz
  • Supply Current-Max
    0.55mA
  • Access Time
    4 ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    18
  • Address Bus Width
    21b
  • Density
    36 Mb
  • Standby Current-Max
    0.2A