  • IS43TR85120A-15HBLI-TR
IS43TR85120A-15HBLI-TR
advertisement
Manufacturer No:
IS43TR85120A-15HBLI-TR
HK JDW NO:
413-IS43TR85120A-15HBLI-TR
Package:
78-TFBGA
Datasheet:
Description:
Memory IC 4 Gb kb 10.5mm mm
Step5Bar-code shipping tag
IS43TR85120A-15HBLI-TR
  • Package / Case
    78-TFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    78
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C TC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    78
  • Additional Feature
    AUTO/SELF REFRESH
  • Technology
    SDRAM - DDR3
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.575V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.425V
  • Memory Size
    4Gb 512M x 8
  • Number of Ports
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    667MHz
  • Access Time
    20ns
  • Memory Format
    DRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    512MX8
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    15ns
  • Address Bus Width
    16b
  • Density
    4 Gb
  • Length
    10.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm