  • IS43TR16256A-15HBLI
IS43TR16256A-15HBLI
advertisement
Manufacturer No:
IS43TR16256A-15HBLI
HK JDW NO:
413-IS43TR16256A-15HBLI
Package:
96-TFBGA
Datasheet:
Description:
Surface Mount Memory IC 4 Gb kb 13mm mm 200mA mA
Quantity:
In Stock : 33833
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
IS43TR16256A-15HBLI
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
  • Package / Case
    96-TFBGA
  • Number of Pins
    96
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C TC
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e1
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    96
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    PROGRAMMABLE CAS LATENCY; AUTO/SELF REFRESH
  • Technology
    SDRAM - DDR3
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.575V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.425V
  • Memory Size
    4Gb 256M x 16
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    200mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    667MHz
  • Access Time
    20ns
  • Memory Format
    DRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Data Bus Width
    16b
  • Organization
    256MX16
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    15ns
  • Address Bus Width
    18b
  • Density
    4 Gb
  • Page Size
    2kB
  • Length
    13mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm