  • IS43LR16640A-6BL
IS43LR16640A-6BL
advertisement
Manufacturer No:
IS43LR16640A-6BL
HK JDW NO:
413-IS43LR16640A-6BL
Package:
60-TFBGA
Datasheet:
Description:
Surface Mount 60 Pin Memory IC 1 Gb kb 10mm mm
Quantity:
In Stock : 336
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
IS43LR16640A-6BL
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    60
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    AUTO/SELF REFRESH
  • HTS Code
  • Technology
    SDRAM - Mobile LPDDR
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.95V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Pin Count
    60
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.95V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    1Gb 64M x 16
  • Number of Ports
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    166MHz
  • Supply Current-Max
    0.085mA
  • Access Time
    5ns
  • Memory Format
    DRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Data Bus Width
    16b
  • Organization
    64MX16
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    15ns
  • Address Bus Width
    14b
  • Density
    1 Gb
  • Standby Current-Max
    0.005A
  • I/O Type
    COMMON
  • Refresh Cycles
    8192
  • Sequential Burst Length
    248
  • Interleaved Burst Length
    248
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    10mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
  • Package / Case
    60-TFBGA
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA