  • IS42SM16160D-7TL
IS42SM16160D-7TL
advertisement
Manufacturer No:
IS42SM16160D-7TL
HK JDW NO:
413-IS42SM16160D-7TL
Package:
54-TFBGA
Datasheet:
IS42SM16160D-7TL
Description:
3.3V V 54 Pin Memory IC 22.22mm mm
Step5Bar-code shipping tag
IS42SM16160D-7TL
    16
  • Standby Current-Max
    0.00002A
  • Memory Density
    268435456 bit
  • I/O Type
    COMMON
  • Refresh Cycles
    8192
  • Sequential Burst Length
    1248FP
  • Interleaved Burst Length
    1248
  • Length
    22.22mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    10.16mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    54-TFBGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    54
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    AUTO/SELF REFRESH
  • HTS Code
  • Technology
    SDRAM - Mobile
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    54
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G54
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    256Mb 16M x 16
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    143MHz
  • Supply Current-Max
    0.16mA