  • IS42S16100F-7TL
IS42S16100F-7TL
advertisement
Manufacturer No:
IS42S16100F-7TL
HK JDW NO:
413-IS42S16100F-7TL
Package:
50-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
Datasheet:
Description:
Surface Mount 50 Pin Memory IC 16 Mb kb 21.08mm mm 100mA mA
Step5Bar-code shipping tag
IS42S16100F-7TL
  • Package / Case
    50-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
  • Number of Pins
    50
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    50
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    AUTO/SELF REFRESH
  • HTS Code
  • Technology
    SDRAM
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    16Mb 1M x 16
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    100mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    143MHz
  • Access Time
    5.5ns
    Parallel
  • Data Bus Width
    16b
  • Organization
    1MX16
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Address Bus Width
    12b
  • Density
    16 Mb
  • Standby Current-Max
    0.002A
  • I/O Type
    COMMON
  • Refresh Cycles
    2048
  • Height
    1.05mm
  • Length
    21.08mm
  • Width
    10.29mm