  • IS41LV16100B-50TL
IS41LV16100B-50TL
advertisement
Manufacturer No:
IS41LV16100B-50TL
HK JDW NO:
413-IS41LV16100B-50TL
Package:
44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
Datasheet:
Description:
Surface Mount 50 Pin Memory IC 16 Mb kb 20.95mm mm 180mA mA
Step5Bar-code shipping tag
IS41LV16100B-50TL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH
  • HTS Code
  • Technology
    DRAM - EDO
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    50
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    16Mb 1M x 16
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    180mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Access Time
    25ns
  • Memory Format
    DRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Data Bus Width
    16b
  • Organization
    1MX16
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    16
  • Address Bus Width
    10b
  • Density
    16 Mb
  • Standby Current-Max
    0.002A
  • I/O Type
    COMMON
  • Refresh Cycles
    1024
  • Self Refresh
    NO
  • Length
    20.95mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm