  • IS31LT3505-SLS2-TR
IS31LT3505-SLS2-TR
advertisement
Manufacturer No:
IS31LT3505-SLS2-TR
HK JDW NO:
413-IS31LT3505-SLS2-TR
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
Description:
0.5mm PMIC 10 Pin 12V 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
IS31LT3505-SLS2-TR Overview
On the board, there is also a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad package that saves space.LED drivers use 1 outputs for their design.As far as mounting is concerned, Surface Mount is adopted.With high efficiency and reliable performance, it emerges as a DC DC Regulator.The LED driver has the capability of operating at a temperature of -40°C~85°C TA.The benefits of Backlight are considerable.For its operation, terminations with a value of 0 are used.The LED light driver is configured with a base of 0 pins.There are 4 segments.It's mounted on the way to Surface Mount.A maximum supply voltage of 30V is acceptable.There is 35V voltage output from this device.The device has 10 pins.Furthermore, it can be classified as Display Drivers based on its characteristics.When the input voltage is set to 6V, it operates.The system operates at a minimum supply voltage of 6V in order to achieve maximum efficiency.In terms of supply current, there is a maximum value of 30V.If the maximum current supply is less than 2mA, this device provides high efficiency.Having the switching frequency at 1MHz enables this electronic component to perform at its best.
IS31LT3505-SLS2-TR Features
Available in the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~85°C TA
Supply voltage of 12V
Switching frequency of 1MHz
IS31LT3505-SLS2-TR Applications
  • LED Lightings for Inspection Devices
  • Panel lighting
  • Portable lighting
  • Medical surgery lighting
  • Other Electronic Devices
  • Architectural lighting
  • Sports Facility Lighting
  • LED backlight driver for LCD displays for portable equipment
  • LED headlights
  • Stage Lighting and Signage
Step5Bar-code shipping tag
IS31LT3505-SLS2-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    DC DC Regulator
  • Applications
    Backlight
  • Subcategory
    Display Drivers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Max Supply Voltage
    30V
  • Min Supply Voltage
    6V
  • Max Supply Current
    2mA
  • Voltage - Output
    35V
  • Topology
    Step-Up (Boost)
  • Min Input Voltage
    6V
  • Max Input Voltage
    30V
  • Current - Output / Channel
    2.4A Switch
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Dimming
    PWM
  • Number of Segments
    4
  • Switching Frequency
    1MHz
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Nominal Input Voltage (DC)
    12V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm