  • IRU1117-33CP
IRU1117-33CP
advertisement
Manufacturer No:
IRU1117-33CP
Manufacturer:
International Rectifier
HK JDW NO:
3717-IRU1117-33CP
Package:
Datasheet:
IRU1117-33CP
Description:
2.285mm PMIC 2
Quantity:
In Stock : 13255
Step5Bar-code shipping tag
IRU1117-33CP
    Select All
  • Mount
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.285mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
  • Current - Output
    800mA
  • Voltage - Output
    3.3V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Min)
    4.75V
  • Number of Regulators
  • Input Voltage (Max)
    7V
  • Dropout Voltage
    1.2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.3V
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    1.1A
  • Input Voltage Absolute-Max
    7V
  • Adjustability
    FIXED
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.007%
  • Width
    6.04mm