  • IRU1010-25CS
IRU1010-25CS
advertisement
Manufacturer No:
IRU1010-25CS
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IRU1010-25CS
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
Fixed IRU1010-25CS PMIC 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 1069
Step5Bar-code shipping tag
IRU1010-25CS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    IRU1010-25CS
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    7V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    1.3V @ 1A
  • PSRR
    70dB (120Hz)
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    7V