  • IRS2003SPBF
IRS2003SPBF
advertisement
Manufacturer No:
IRS2003SPBF
HK JDW NO:
376-IRS2003SPBF
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
IRS2003SPBF
Description:
Surface Mount Tube Not For New Designs EAR99 Gate Drivers ICs Inverting, Non-Inverting 200V V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) IRS2003SPBF Half-Bridge
Purchasing and Inquiry
IRS2003SPBF Overview
There is greater flexibility with the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.Tube represents the package.Surface Mount is mounted in the way.In the absence of a 10V~20V supply voltage, its superiority can be demonstrated.Gate type IGBT, N-Channel MOSFET has been used in its design.This device allows temperatures in the range of -40°C~150°C TJ.Inverting, Non-Inverting is the input type used in this program.There are 8 terminations to form the base of its configuration.There are various parts that can be found under its base part number IRS2003SPBF.In this case, Surface Mount indicates how the device is to be mounted.Mosfet driver is configured wMosfet driverh 8 pins when designing.The device is specifically designed to function with a supply voltage of 15V V.The maximum output current can amount to 600mA.There are several useful electronic components within its subcategory MOSFET Drivers.Max (Bootstrap) can be as high as 200V.In terms of its basis, there are 2 outputs integrated.Mosfet gate drivers can deliver a current of 130mA.625mW dissipates maximum power without overheating, showing its maximum capability to transfer and conduct power loss.The supply current should be kept at 270μA to ensure higher stability.Mosfet gate drivers solves the power supply problems for diverse applications based on Mosfet gate driverss power supplies of 15V.In this case, the voltage output is 220V.You should keep the maximum output voltage at 20V as much as possible.
IRS2003SPBF Features
Embedded in the Tube package
Employing a gate type of IGBT, N-Channel MOSFET
8 pins
High-side voltage - Max (Bootstrap) of 200V
Maximum power dissipation of 625mW
IRS2003SPBF Applications
There are a lot of Infineon Technologies IRS2003SPBF gate drivers applications.
  • Welding
  • serial peripheral interface (SPI), I2C
  • Isolated Supplies for Motor Control
  • Topologies
  • Smart Phones
  • Portable Navigation Devices
  • Active Clamp Flyback or Forward and Synchronous Rectifier
  • White Goods - Air Conditioner, Washing Machine,
  • Multicolor LED/laser displays
  • Isolated Supplies for controller area network (CAN),
Step5Bar-code shipping tag
IRS2003SPBF
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    MOSFET Drivers
  • Max Power Dissipation
    625mW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    10V~20V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Base Part Number
    IRS2003SPBF
  • Number of Outputs
    2
  • Output Voltage
    220V
  • Max Output Current
    600mA
  • Power Supplies
    15V
  • Nominal Supply Current
    270μA
  • Power Dissipation
    625mW
  • Output Current
    130mA
  • Max Supply Current
    270μA
  • Propagation Delay
    820 ns
  • Input Type
    Inverting, Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    680 ns
  • Max Output Voltage
    20V
  • Rise Time
    170ns
  • Fall Time (Typ)
    90 ns
  • Turn-Off Delay Time
    150 ns
  • Min Output Voltage
    10V
  • Release Time
    150 ns
  • Rise / Fall Time (Typ)
    70ns 35ns
  • Channel Type
    Independent
  • Driven Configuration
    Half-Bridge
  • Gate Type
    IGBT, N-Channel MOSFET
  • Current - Peak Output (Source, Sink)
    290mA 600mA
  • Logic Voltage - VIL, VIH
    0.8V 2.5V
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; UNDER VOLTAGE
  • High Side Voltage - Max (Bootstrap)
    200V
  • Height
    1.4986mm
  • Length
    4.9784mm
  • Width
    3.9878mm