  • IRS2001SPBF
IRS2001SPBF
advertisement
Manufacturer No:
IRS2001SPBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IRS2001SPBF
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
IRS2001SPBF
Description:
Surface Mount Tube Not For New Designs EAR99 Gate Drivers ICs Non-Inverting 200V V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) IRS2001SPBF Half-Bridge
Purchasing and Inquiry
IRS2001SPBF Overview
A higher level of flexibility is provided by its 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.Tube is the form of the package.Surface Mount is mounted in the way.WGate driversh a 10V~20V supply voltage, gate drivers is able to demonstrate Gate driverss superiorGate driversy.Gate drivers is designed wGate driversh a IGBT, N-Channel MOSFET gate.There is a temperature range for this device of -40°C~150°C TJ.The input type is Non-Inverting.8 terminations constitute its foundation.Under its base part number IRS2001SPBF, various related parts can be found.The device is mounted using Surface Mount.When designing, the device is configured with 8 pins.Mosfet driver is designed specifically to run on 15V volts of power.Mosfet driver employs an interface chip called BUFFER OR INVERTER BASED PERIPHERAL DRIVER as Mosfet drivers interface chip.In the maximum case, the output current can be limited to 600mA.There are several useful electronic components in this subcategory of MOSFET Drivers.Maximum (Bootstrap) voltage is 200V.The basis of this model has 2 outputs integrated.Mosfet gate drivers supports a current output of 130mA.The maximum power dissipation of 625mW shows its maximum capability to transfer and conduct power loss without overheating.Keeping the supply current at 270μA ensures greater stability.Due to its power supply of 15V, it provides an effective solution to power supply problems for a wide range of applications.Mosfet gate drivers outputs 220V as voltage.
IRS2001SPBF Features
Embedded in the Tube package
Employing a gate type of IGBT, N-Channel MOSFET
8 pins
High-side voltage - Max (Bootstrap) of 200V
Maximum power dissipation of 625mW
IRS2001SPBF Applications
There are a lot of Infineon Technologies IRS2001SPBF gate drivers applications.
  • Video amplifiers
  • serial peripheral interface (SPI), I2C
  • Industrial motor drives - compact, standard, premium, servo drives
  • Power factor correction (PFC) circuits
  • White Goods - Air Conditioner, Washing Machine,
  • Refrigerator
  • General Purpose 3-Phase Inverter
  • Digitally controlled power supplies
  • High-voltage isolated DC-DC converters
  • Topologies
Step5Bar-code shipping tag
IRS2001SPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    MOSFET Drivers
  • Max Power Dissipation
    625mW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    10V~20V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    IRS2001SPBF
  • Number of Outputs
    2
  • Output Voltage
    220V
  • Max Output Current
    600mA
  • Power Supplies
    15V
  • Nominal Supply Current
    270μA
  • Power Dissipation
    625mW
  • Output Current
    130mA
  • Max Supply Current
    270μA
  • Propagation Delay
    220 ns
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    160 ns
  • Rise Time
    170ns
  • Fall Time (Typ)
    60 ns
  • Turn-Off Delay Time
    150 ns
  • Release Time
    150 ns
  • Rise / Fall Time (Typ)
    70ns 35ns
  • Interface IC Type
    BUFFER OR INVERTER BASED PERIPHERAL DRIVER
  • Channel Type
    Independent
  • Driven Configuration
    Half-Bridge
  • Gate Type
    IGBT, N-Channel MOSFET
  • Current - Peak Output (Source, Sink)
    290mA 600mA
  • Logic Voltage - VIL, VIH
    0.8V 2.5V
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; UNDER VOLTAGE
  • High Side Voltage - Max (Bootstrap)
    200V
  • Height
    1.4986mm
  • Length
    4.9784mm
  • Width
    3.9878mm